Bebeklerin 40 Uçurması

Biricik bebeğiniz doğalı 40 günü doldurduysa artık o da dışarı çıkıp temiz hava almayı hakediyor. Bebeklerin 40 uçurması Türkiye’nin her yöresinde farklı kutlanıyor.

Bebeğe banyo yaptırmak

Bebeklerin 40 uçurması banyosu aile büyükleri tarafından çeşitli ritüeller ile yaptırılır. Bebeğin yıkama suyuna 40 adet küçük taş ya da fasülye dua edilerek ve güzel dileklerle atılır. Bebeğini kucağına alan anne akan suyun altında hem kendini hem bebeğini durular. Kimi yörelerde bebeğin banyo suyu evin çeşitli köşelerine güzel dileklerle serpilir.

Bebeği dışarı çıkartmak

Günümüzde anneler çoğunlukla bebeğini dışarı çıkartmak için 40. gününün çıkmasını beklemesede hala inanışları doğrultusunda bekleyen anneler olduğu doğrudur. Bebeklerin 40 uçurmasında banyo yaptırılan bebek en güzel kıyafeti giydirilerek yakın akraba, komşu ya da arkadaş ziyaretine götürülür.

Annenin inançları doğrultusunda ziyaret edilecek kişi, maddi durumu ya da aile mutluluğuna göre seçilir. Anne ve bebek evden ayrılmak üzereyken ev sahibi bebek adına annesine para verir. Bazı yörelerde bu esnada ev sahibi “evime fare girmesin” diyip bebeğin boynuna un ve şeker sürerek bebek için bereket dilermiş.

Mevlit okutmak

Bebeklerin 40 uçurması geldiğinde kimi aileler tarafından mevlit ya da bereket duası okutulur. Aile büyüklerinin ve yakınlarının toplandığı bu günde bebeği nazarlardan korumak için burnuna kömür karası sürülmesi de bazı yörelerde hala devam etmektedir. Bebek için bereket ve güzelliklerin dilendiği 40 uçurmasında anne tarafından davetlilere içlerinde bereket getirdiğine inanılan yiyecek ya da objelerin bulunduğu küçük hediyelikler anı olarak verilebilir.

Bebeklerin 40 uçurması kutlamalarında anneler de bebekleri kadar kendilerine özenir ve bebeğin bahar kadar güzel bi yaşam sürmesi için bebeğini ve kendini çiçekli saç bantları, çiçekli lohusa terlikleri ya da erkek bebekler için yaka çiçekleri ile süsleyebilirler.

Bir cevap yazın

Open chat