Çeyiz Sandığı

Geçmişten günümüze çokça değişim geçirmiş çeyiz sandığında neler bulunmalı ve çeyiz sandığı seçimi neye göre yapılmalı bu sorularımıza aşağıda ayrıntılı yanıtlar vereceğiz.

Çeyiz sandığı hazırlama, kuşkusuz önceki zamanlarda çok daha büyük önem taşımaktaydı. Ananelerimiz, belki annelerimiz el emeği göz nuru çeyizlerini hazırlamak için genç kızlıklarına adım attıklarından itibaren büyük bir istekle çalışmaya başlarmış. Bir zamanlar demode olarak bakılan danteller, oyalar şuan yine revaçta. Çünkü bu danteller, oyalar eski kullanım tarzından uzaklaşıp (yani tv üstünde dantel, başörtüsünde oya gibi…), kendine çeşitli kullanım alanları bulmuştur. Örneğin dantellerle yapılan tablolar, mumluklar; oyalarla yapılan kolyeler, bandanalar vs.

Gelelim şimdi çeyiz sandığında geleneksel olarak bulunması gerekenlere;

İlk olarak akla gelenler tabi ki; iç çamaşırları, gecelik takımları, topuklu ev terliği, makyaj malzemeleri, ayna-tarak takımı.

Bunların yanında danteller, dantelli havlular, oyalı tülbent-yazmalar, yatak takımları, örgü patikler,çoraplar, lifler, yelekler, şallar, işlemeler.

Gelenekselliğin dışına çıkmak isterseniz, kendi zevkinizle çeyiz sandığını hazırlayabilirsiniz.

Çeyiz sandığı seçimi ise;

Eğer çeyiz sandığını, yatak odanızda dolabın içinde değil de dışarda kullanacaksanız, eşyalarınızın tarzına ve rengine uygun seçmeniz mantıklı olacaktır. Yani eşyalarınız ahşap ise ahşap bir sandık, vintage bir model ise vintage bir sandık, modern tarzda eşyalar ise modern bir sandık almanız görsel açıdan iyi olacaktır.

Open chat